Perge, miasto starożytne - szkic historyczny
Perge - najważniejsze z miast starożytnej Pamfilii. Pamfilia w starożytności była krainą w południowej Azji Mniejszej, pomiędzy Licją i Cylicją, rozciągająca się od Morza Śródziemnego do gór Taurus (obecnie prowincja Antalya w Turcji).
Była kolonizowana przez Greków od końca II tysiąclecia p.n.e. Podbijana była kolejno przez: Lidię (I połowa VI w. p.n.e), Persję (od 546 p.n.e.), Aleksandra Macedońskiego (od 334 p.n.e.), Seleucydów, Pergamon (częściowo), Rzym (w końcu II w. p.n.e. stała się rzymską prowincją wraz z Cylicją, a od 74 odrębną prowincją). Najbardziej znaczącymi miastami krainy były: Perge, Side, Syllyon i Aspendos.
Dystrykty w prowincji Antalya
Perge. Według legendy miasto było założone w XIII wieku p.n.e. przez Mopsosa i Kalhasa - uchodźców spod Troi. Od samego początku posiadało niewielki port przy rzece Kestros (dzisiaj Aksu Çayi), który gwarantował mieszkańcom względny dobrobyt.
Plan Perge. Chociaż miasto położone było 12 km od morza, mieszkańcy czerpali zyski z handlu morskiego, ponieważ rzeka w czasach starożytnych była żeglowna.
W VI w. p.n.e. Perge uległo Persom, którzy zasiedzieli się tu aż do okresu podbojów Aleksandra Wielkiego. W 333 p.n.e. miasto poddało się bez walki Aleksandrowi Macedońskiemu. Po śmierci Aleksandra miasto było niezależne aż do 129 p.n.e. jak to bywało z pogranicznymi miastami, przebywały tu na zmianę wojska Seleucydów, Ptolemeuszy i królestwa Pergamonu.
W 129 r. p.n.e. miasto przypadło Rzymianom i prosperowało spokojnie w ramach tzw. pax romana. Stało się częścią nowej prowincji rzymskiej - Azji Mniejszej. Zaczął się okres prosperity. Miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków kultu Artemidy. W I i II wieku Perge było jednym z najpiękniejszych miast Azji Mniejszej.
Do dziś mżna zobaczyć w nienajgorszym stanie ruiny wielu budowli starożytnych. Brama rzymska
Brama ceremonialna z III w.p.n.e Składała się z dwóch okrągłych wież za którymi znajdował się niewielki plac otoczony wysokimi, przylegającymi do wież murami.
Wraz z wizytą św. Pawła w 48 r. rozpoczął się chrześcijański okres historii miasta.
św. Paweł, który założył tu pierwszą gminę chrześcijańską. Nowa religia nie znalazła jednak wielu wyznawców, ponieważ silnie rozwinięty był tutaj kult Artemidy. Mimo to rezydował tutaj biskup, który reprezentował miasto na soborze powszechnym w Nicei (dzisiaj Iznik) w 325 r. i na kongresie w Efezie w 431 r.
Do największego znaczenia Perge doszło w czasach bizantyńskich, kiedy to powstały tu aż trzy bazyliki. Ale napady Persów i Arabów zmusiły wielu mieszkańców regionu do ucieczki i tak też się stało z obywatelami Perge.
Ulica Kolumnowa
Ulica kolumnowa
Do dziś można zobaczyć ruiny nimfeum (rodzaj fontanny, wodotrysku, obudowanego w formie kaplicy)
Fontanna monumentalna
Łaźnia, wnętrze
Łaźnia, wnętrze
Łaźnia, wnętrze
Agora - plac centralny miasta
Teatr. Seldżucy, przybywszy tu w 1078 r., zastali niemalże wioskę, nieprzypominającą wspaniałego niegdyś miasta.
Stadion. Pod koniec XIV w. wioska znalazła się w granicach państwa ottomańskiego, a w XVI w. mieszkali tutaj już tylko turkmeńscy pastuszkowie, ale i oni po jakimś czasie to miejsce opuścili.
W Perge urodził się słynny grecki matematyk i astronom Apoloniusz (ok. 262 – 200 p.n.e.), Napisał traktat Κωνικά (Konika – "Stożkowe"), w którym opisuje i nadaje nazwy takim krzywym jak elipsa, parabola i hiperbola. Także zajmował się wyznaczaniem torów gwiazd i księżyca. Działał głównie w Aleksandrii.
Całkowita ilość zdjęć:
24
| Ostatnia aktualizacja:
30.05.09 19:46
| Wygenerowane przez
JAlbum
&
Chameleon
|
Pomoc